غنی

گفت‌وگوی غنی و پمپیو در آستانۀ آغاز مذاکرات بین‌الافغانی

neshananews

02 June 2020

با نزدیک شدن آغاز مذاکرات بین‌الافغانی، ارگ ریاست جمهوری از گفت‌وگوی رییس‌جمهور غنی با مایک پمپیو، وزیر خارجۀ ایالات متحدۀ امریکا، از طریق ویدیوکنفرانس خبر داده است. در این گفت‌وگو در رابطه به صلح در افغانستان، گام‌های بعدی در این روند از جمله رهایی زندانیان، تحلیل و مکان مذاکرات بین‌الافغانی و سایر اقدامات مربوط به صلح، بحث صورت گرفته است.

ارگ، ناوقت شب گذشته (دوشنبه، دوازدهم جوزا) با نشر خبرنامه‌یی می‌گوید که در این ویدیوکنفرانس عبدالله عبدالله، رییس شورای عالی مصالحه ملی و معاونان رییس‌جمهور نیز حضور داشتند و هر دو جانب در مورد ادامۀ تلاش‌های مشترک برای برقراری صلح و ثبات در افغانستان بحث و تبادل نظر کرده‌اند.

به نقل از خبرنامه، وزیر خارجۀ امریکا در این نشست خاطرنشان ساخته است که هدف اساسی ایالات متحده «یک افغانستان متحد، مستقل، دموکراتیک و باثبات در چوکات تداوم روابط درازمدت و استراتژیک میان دو کشور است و برای رسیدن به آن یک‌جا با حکومت افغانستان کار خواهد کرد.»

از سویی هم رییس‌جمهور غنی، نقشۀ راه حکومت افغانستان برای دستیابی به صلح و ثبات دایمی را در این نشست تشریح کرده و می‌افزاید که باید برای موفقیت روند صلح در کشور نیاز است تیم‌های کاری هر دو طرف روی فراهم‌آوری تسهیلات بیش‌تر بخاطر تطبیق این نقشۀ راه کار کنند. آقای غنی چندی پیش یک طرح هفت ماده‌یی را برای صلح افغانستان ارایه کرده است. بر اساس این طرح پنج سال زمان نیاز است تا روند صلح در افغانستان نهادینه شود. در این طرح هفت ماده‌یی روی اجماع ملی در پیوند به صلح، اجماع منطقه‌یی و جهانی و همچنان قطع روابط گروه‌های تروریستی با گروه طالبان بحث شده است.

در همین حال، عبدالله عبدالله در این کنفرانس ویدیویی راجع به اقدامات شورای عالی مصالحۀ ملی و تکمیل شدن اعضای این شورای صحبت کرده است. در خبرنامۀ ارگ آمده است که در این ویدیوکنفرانس توافق صورت گرفته است که «در روزهای نزدیک روی جزییات بعدی روند صلح کار صورت می‌گیرد و به ویژه جانب دولت افغانستان روی میکانیزم آتش‌بس اعلام ناشده که قواعد بازی در آن مشخص گردد بحث خواهد شد.»

وزیر خارجۀ ایالات متحدۀ امریکا درحالی با مقام‌های ارشد حکومت افغانستان از راه دور صحبت کرده است که عبدالله عبدالله، رییس شورای عالی مصالحۀ ملی ابراز امیدواری کرده است که مذاکرات بین‌الافغانی تا دو هفتۀ دیگر آغاز خواهد شد. منابع گزارش داده‌اند که پانزدهم ماه جون نخستین روز این مذاکرات است. درحال حاضر حکومت و گروه طالبان در یک آتش‌بس اعلام ناشده قرار دارند.