یوناما

یوناما از حضور پُررنگ و معنادار زنان در نشست استانبول اطمینان می‌دهد

neshananews

08 April 2021

دفتر معاونت سازمان ملل متحد در افغانستان (یوناما) اعلام کرده که این نهاد زمینۀ اشتراک پُررنگ و معانادار زنان در نشست صلح استانبول را فراهم می‌سازد.

دفتر یوناما امروز (پنج‌شنبه، نوزدهم حمل) با نشر خبرنامه‌یی می‌نویسد که سازمان ملل متحد و نمایندۀ ویژۀ این سازمان برای افغانستان به مشارکت پُررنگ زنان در روند صلح افغانستان متعهد است.

در خبرنامۀ یوناما آمده که این نهاد تا جایی که گنجایش داشته باشد، زمینۀ حضور پُررنگ زنان در همۀ نشست‌های صلح از جمله نشست استانبول در مورد صلح افغانستان را فراهم خواهد ساخت. بر اساس این خبرنامه، زنان افغانستان در جدول اصلی اشتراک‌کننده‌گان نشست استانبول شامل‌اند.

این در حالی است که به تازه‌گی کمیسیون مستقل حقوق بشر افغانستان و دیدبان جهانی حقوق بشر از احتمال حضور کم‌رنگ زنان افغانستان در نشست صلح استانبول ابراز نگرانی کرده‌اند.

این دو نهاد داخلی و بین‌المللی از دولت افغانستان و جامعۀ جهانی به ویژه سازمان ملل متحد درخواست کرده‌اند که زمینۀ حضور پُررنگ و معانادار زنان افغانستان را در نشست استانبول و سایر نشست‌های صلح فراهم سازند.

نشست استانبول در مورد صلح افغانستان قرار است تا هشت روز دیگری در شهر استانبول ترکیه برگزار شود. در این نشست رهبران ارشد دولت و گروه طالبان اشتراک خواهند کرد. گفته می‌شود در این نشست ساختار آیندۀ دولت افغانستان مشخص خواهد شد.