WhatsApp Image 2021-06-09 at 10.08.38

یوناما حمله بر کارمندان موسسۀ ماین‌پاکی در بغلان را «جنایت وحشتناک» می‌خواند

neshananews

10 June 2021

دفتر معاونت سازمان ملل متحد در امور افغانستان (یوناما) حمله بر کارمندان یک موسسۀ ماین‌پاکی در ولایت بغلان را «جنایت وحشتناک» توصیف می‌کند.

یوناما ناوقت شب گذشته (چهارشنبه، نوزدهم جوزا) با نشر خبرنامه‌یی می‌نویسد که همۀ گروه‌هایی که ادعا دارند به دنبال صلح در افغانستان هستند، باید خشونت‌های شبیه حملۀ وحشتناک دو شب پیش بر کارمندان موسسۀ ماین‌پاکی «هالوترست» را متوقف کنند.

این در حالی است که دو روز پیش (سه‌شنبه شب) مردان مسلح ناشناس که نقاب بر صورت داشتند بر دفتر این موسسۀ ماین‌پاکی در ولسوالی بغلان مرکزی ولایت بغلان حمله کرده و کارمندان این موسسه را به رگبار بستند. در این حملۀ دست‌کم ده تن کشته شده و بیش از بیست تن دیگری زخمی شده‌اند.

رییس موسسۀ هالوترست در گفت‌وگو با خبرنگاران می‌گوید که مهاجمان بر دفتر این موسسه به دنبال افرادی از قوم هزاره بودند و بخش عمدۀ قربانیان این حمله را نیز هزاره‌ها شکل می‌دهند.

با این حال، دفتر یوناما خاطرنشان می‌سازد که گروه‌هایی که افغانستان را کنترل می‌کنند نسبت به رعایت حقوق بشردوستانۀ بین‌المللی مسوولیت دارند و نباید اجازه دهند که جرایم وحشتناک در مناطق‌ زیر حاکمیت‌شان اتفاق بیفتد.

این نهاد از دولت و طالبان می‌خواهد که به ادعای خود مبنی بر یافتن یک راه حل سیاسی برای ختم جنگ در افغانستان پایبندی نشان دهند و تلاش‌های صلح را شدت بخشند.

این در حالی است که اخیراً موج بزرگی از حمله‌های تهاجمی طالبان و حمله‌های مسلحانۀ هدف‌مند در کشور به راه افتاده است. دامنۀ خشونت‌ها در حالی افزایش یافته که 50 درصد نیروهای خارجی افغانستان را ترک کرده‌اند.