خانواده های بی جا شده

یوناما: خشونت‌های جاری در افغانستان باید هرچه زودتر متوقف شود

neshananews

15 October 2020

دفتر معاونت سازمان ملل متحد در افغانستان (یوناما) می‌گوید که افزایش خشونت‌ها به روند جاری صلح در افغانستان صدمه می‌رساند و این خشونت‌ها باید به گونۀ فوری متوقف شوند.

یوناما امروز (پنج‌شنبه، 24 میزان) با نشر خبرنامه‌یی تصریح می‌کند که خشونت‌های اخیر در ولایت هلمند هزاران خانواده را از خانه‌های‌شان بی‌جا کرده است. خبرنامه می‌افزاید که بزرگ‌ترین قربانی خشونت‌های اخیر طالبان به ویژه حملۀ این گروه بر بخش‌هایی از ولایت هلمند را افراد ملکی و به ویژه کودکان تشکیل می‌دهد.

یوناما در این اعلامیه می‌گوید که حفاظت از افراد ملکی مکلفیت طرف‌های جنگ است و از همین‌رو، خشونت‌های جاری در کشور باید به گونۀ فوری متوقف شوند. دفتر معاونت سازمان ملل همچنان یادآوری می‌کند که در هفته‌های پسین میزان خشونت‌ها از سوی طرف‌های درگیر جنگ در این کشور افزایش یافته است و در صورتی که این خشونت‌ها به گونۀ فوری متوقف نشود، روند صلح آسیب خواهد دید.

این در حالی است که اخیراً طالبان حمله‌های گسترده‌یی را در شهر لشکرگاه، مرکز ولایت هلمند راه‌اندازی کردند. در این حملۀ طالبان که بزرگ‌ترین تحرک این گروه از زمان امضای موافق‌نامۀ صلح آنان با امریکا شمرده می‌شود، هزاران خانواده از خانه‌های‌شان بی‌جا شده‌اند.