یوناما

یوناما: خشونت علیه خبرنگاران خودسانسوری را در رسانه‌های افغانستان تقویت کرده است

neshananews

05 November 2020

دفتر معاونت سازمان ملل متحد (یوناما) می‌گوید که خشونت علیه خبرنگاران در افغانستان و ناکامی دولت در بررسی قضایای خشونت علیه کارمندان رسانه‌یی خودسانسوری را در عرصۀ اطلاع‌‌رسانی تقویت کرده است.

فیونا فریزر، رییس بخش حقوق بشر یوناما امروز (پنج‌شنبه، پانزدهم میزان) در نشستی در کابل می‌گوید که حکومت افغانستان نسبت به خبرنگارانی که هدف خشونت قرار گرفته‌اند، نتوانسته عدالت را تأمین کند. خانم فریزر می‌افزاید که عدم پیگیری قضایای خشونت علیه خبرنگاران در شرایطی که خشونت‌های گسترده علیه این قشر انجام می‌شود، خودسانسوری را در میان خبرنگاران و رسانه‌های افغانستان افزایش داده است.

رییس بخش حقوق بشر یوناما حفاظت از حقوق خبرنگاران را به معنای حفاظت از حق دسترسی به اطلاعات و آزادی بیان عنوان می‌کند از حکومت افغانستان می‌خواهد که نسبت به خبرنگارانی که هدف خشونت قرار می‌گیرند، عدالت را تأمین کند.

این در حالی است که خبرنگاران کشور در جریان نوزده سال گذشته به شکل گسترده‌یی هدف خشونت‌های گوناگون قرار گرفته‌اند. بر اساس آمار فدراسیون خبرنگاران افغانستان بیش از 100 خبرنگار در جریان نوزده سال گذشته بر اثر خشونت‌های گروه‌های مسلح و افراد ناشناس کشته شده‌ و صدها خبرنگار دیگر مورد لت‌وکوب و توهین قرار گرفته‌اند.