کندز

یک روستای بزرگ از حضور طالبان در کندز پاک‌سازی شده و ۴۰ جنگ‌جوی این گروه کشته شدند

محمدجان آریا

29 August 2020

مسوولان امنیتی در ولایت کندز می‌گویند که با راه‌اندازی عملیات مشترک نیروهای امنیتی و دفاعی در ولسوالی «امام‌صاحب» یک روستای بزرگ به نام «دهقان قشلاق» از وجود جنگ‌جویان طالبان، پاک‌سازی شده است. به گفتۀ آنان، در جریان درگیری چهل جنگ‌جوی طالبان کشته شده‌اند.

محمد حسین قرمقول، امر امنیت فرماندهی پولیس ولایت کندز امروز (شنبه، هشتم سنبله) در صحبت با رسانه‌ها می‌گوید که روستای مهمِ دهقان قشلاق به گونۀ کامل از وجود جنگ‌جویان طالبان پاک‌سازی شده است. در این عملیات چهل جنگ‌جوی طالبان کشته شده و پانزده تن دیگر آنان زخمی شده‌اند. آقای قرمقول اضافه می‌کند که یک جادۀ عمومی و پُر رفت‌وآمد نیز در دهقان قشلاق به روی رهگذران باز شده است. به سخن آمر امنیت پولیس کندز، این جاده از مدت‌ها به این‌سو به روی رفت‌وآمد مردم مسدود بوده است.

در همین حال، هجرت‌الله اکبری، سخنگوی پولیس ولایت کندز به خبرگزاری نشانه می‌گوید که عملیات پاک‌سازی دو روز پیش آغاز شده و شام دیروز پایان یافت. به گفتۀ او، راه‌های پُر رفت‌وآمد و عمومی نیز از وجود ماین و مواد انفجاری پاک‌سازی شده است.

پولیس کندز اما دربارۀ تلفات نیروهای امنیتی و دفاعی در جریان این عملیات جزییات نمی‌دهد. گروه طالبان نیز تاکنون در این باره به رسانه‌ها چیزی نگفته‌اند.

این در حالی است که از یک هفته به این‌سو عملیات‌های پاک‌سازی از سوی نیروهای امنیتی و دفاعی به رهبری ارتش در ولایت‌های شمال و شمال‌شرق کشور آغاز شده است.