توافق امریکا و طالبان دوحه

یک ساله‌گی موافقت‌نامۀ دوحه؛ طالبان خواستار پایبندی امریکا به این سند هستند

neshananews

28 February 2021

طالبان یک سال پس از امضای موافقت‌نامۀ صلح با امریکا خواستار پایبندی واشنگتن به این سند شده‌اند.

طالبان امروز (یک‌شنبه، دهم حوت) با نشر خبرنامه‌یی می‌گویند که موافقت‌نامۀ صلح دوحه زمینۀ خوبی را برای صلح و ثبات در افغانستان فراهم ساخته است. خبرنامۀ این گروه می‌افزاید که پس از امضای این موافقت‌نامه، میزان جنگ در افغانستان پایین آمده و آنان حمله‌های بزرگ انتحاری و سقوط دادن شهرها و ولایت‌ها را متوقف کرده‌اند.

طالبان رهایی بیش از شش هزار زندانی این گروه را از مزایای این موافقت‌نامه برای خود عنوان می‌کنند و خاطرنشان می‌سازند که بخش‌هایی از این موافقت‌نامه از جمله رهایی شمار بیشتری از زندانیان آنان و حذف نام رهبران این گروه از فهرست سیاه سازمان ملل متحد تاکنون عملی نشده است.

بر اساس خبرنامۀ طالبان، عملی نشدن این بخش‌های موافقت‌نامۀ صلح سبب شده است که گفت‌وگوهای صلح بین‌الافغانی با سرعت لازم به پیش نرود.

این در حالی است که ادارۀ جدید ایالات متحدۀ امریکا، طالبان را به تخطی از موافقت‌نامۀ صلح دوحه متهم کرده است. امریکا با کنار گذاشتن جدول زمان‌بندی خروج نیروهای خارجی از افغانستان، این سند را به بازنگری گرفته است.

موافقت‌نامۀ صلح دوحه در دهم ماه حوت سال گذشته خورشیدی میان زلمی خلیل‌زاد، نمایندۀ ویژۀ امریکا برای صلح افغانستان و ملا عبدالغنی برادر، معاون سیاسی گروه طالبان در قطر امضا شد.

بر اساس این سند، طالبان می‌بایست روابط خود را با گروه‌های تروریستی دیگر مانند القاعده  و داعش قطع کنند و به هدف پایان جنگ در کشور با دولت افغانستان وارد گفت‌وگو شوند. طبق این سند، نیروهای خارجی نیز می‌بایست در جریان چهارده ماه از افغانستان خارج می‌شدند. تعهداتی که تاکنون عملی نشده است.