آدم اسمیت

یک عضو پارلمان امریکا: واشنگتن نیروهای ضد تروریسم را در افغانستان نگه‌می‌دارد

neshananews

25 March 2021

آدام اسمیت، رییس کمیتۀ خدمات تسلیحاتی پارلمان امریکا می‌گوید که واشنگتن نیروهای ضد تروریسم این کشور را در افغانستان نگه خواهد داشت.

شبکۀ تلویزیونی «سی‌.ان.ان» امریکا امروز (پنج‌شنبه، پنجم حمل) در گزارشی آورده است که آقای اسمیت این موضوع را در نشست عمومی مجلس نماینده‌گان ایالات متحدۀ امریکا مطرح کرده است.

به نقل از این گزارش، آقای اسمیت ادامۀ حضور شماری از نیروهای امریکایی در افغانستان را به هدف مبارزه با تروریسم در این کشور ضروری خوانده است. به گفتۀ او، تاکنون تهدید تروریسم در افغانستان برطرف نشده و طالبان اقدام‌های مشخصی برای قطع روابط خود با این گروه‌ها انجام نداده‌اند.

رییس کمیتۀ خدمات تسلیحاتی پارلمان امریکا خاطرنشان می‌سازد که جوبایدن، رییس‌جمهور امریکا سرگرم مشوره با مقام‌های ارشد این کشور روی مسألۀ خروج کامل نیروهای امریکایی تا اوایل ماه «می» 2021 میلادی از افغانستان است.

اما به گفتۀ او، خروج کامل این نیروها در ظرف چندین هفته دشوار است. به بیان این عضو مجلس نماینده‌گان امریکا، هم‌اکنون ده‌ها نیروی خارجی در چوکات مأموریت حمایت قاطع در افغانستان سرگرم آموزش نیروهای امنیتی و دفاعی این کشور هستند.

این در حالی است که کاخ سفید اعلام کرده است که چندین گزینه‌یی به شمول خروج کامل نیروهای خارجی از افغانستان در واشنگتن زیر بررسی قرار دارند. پیش از این جوبایدن، رییس‌جمهور امریکا نیز با اشاره به گزینۀ خروج کامل نیروهایش تا دو ماه دیگری از افغانستان گفته است که این اقدام ممکن، اما دشوار است.