نیروهای امنیتی

یک فرمانده قطعۀ سرخ طالبان با ۱۱ جنگ‌جویش در بلخ کشته شد

neshananews

17 October 2020

مسوولان قول اردوی ۲۰۹ شاهین می‌گویند که در ۲۴ ساعت گذشته دو حملۀ گروهی جنگ‌جویان طالبان بر پاسگاه‌های نیروهای در شهرک حیرتان و ولسوالی چمتال ولایت بلخ عقب زده شده است. در دفع این دو حمله یک فرمانده قطعۀ سرخ طالبان با یازده تن از همراهانش کشته شده است.

محمدحنیف رضایی، سخنگوی قول اردوی ۲۰۹ شاهین امروز (شنبه، ۲۶ میزان) در صحبت با خبرگزاری نشانه می‌گوید که در درگیری‌های شب گذشته قاری شکور، فرمانده قطعۀ سرخ طالبان با یازده جنگ‌جوی دیگر این گروه در ولسوالی چمتال ولایت بلخ کشته شده‌ است. او می‌افزاید که هشت جنگ‌جوی دیگر طالبان در درگیری با نیروهای امنیتی و دفاعی کشور در شهرک حیرتان زخمی شده‌اند.

شهرک حیرتان در همسایه‌گی کشور اوزبیکستان از جمله مهم‌ترین شهرک‌های بازرگانی در شمال کشور به شمار می‌رود. آقای رضایی توضیح می‌دهد که نیروهای امنیتی و دفاعی کشور در حالت دفاع فعال قرار دارند و از حمله‌های گروه‌های مسلح مخالف دولت به ویژه جنگ‌جویان طالبان، جلوگیری می‌کنند.

سخنگوی قول اردوی 209 شاهین اضافه می‌کند که در جریان گشت‌زنی نیروهای ارتش در ولسوالی‌های قوش‌تپه و چمتال ولایت بلخ، دو حلقه ماین نیز از سوی گروه ماین‌پاکی ارتش کشف و خنثا شده است. او اما دربارۀ تلفات احتمالی نیروهای امنیتی و دفاعی در این درگیری‌ها جزییات نمی‌دهد.

این در حالی است که بنابر گزارش ارتش، شب گذشته در یک درگیری دیگر در ولسوالی قیصار ولایت فاریاب نیز هفت طالب مسلح کشته شده و نُه تن دیگر آنان زخمی شده‌اند. گروه طالبان اما تاکنون دربارۀ این درگیری‌ها به رسانه‌ها چیزی نگفته‌اند.