آکسیجن

بنیاد آقاخان و یک بازرگان ۳۰۰ بالون آکسیجن به ولایت‌های شمال‌شرقی کشور کمک کردند

مسوولان دفتر بنیاد «آقاخان» در همکاری با یک بازرگان افغانستان به تعداد ۳۰۰ بالون آکسیجن را برای رسیده‌گی به بیماران مبتلا به ویروس کرونا از تاجیکستان خریداری کرده و به شفاخانه‌های ویژۀ بیماران مبتلا به کووید ۱۹ در ولایت‌های شمال‌شرقی کشور تسلیم داده‌اند.

سیف‌الرحمان ابراهیم‌خیل، مسوول بخش صحی دفتر ساحه‌یی بنیاد آقاخان در بدخشان توضیح می‌دهد که از میان ۳۰۰ بالون آکسیجن خریداری شده، ۱۵۰ بالون آن به ولایت کندز، ۵۰ بالون به ولایت تخار و ۱۰۰ بالون دیگری به ولایت بدخشان اختصاص یافته است. به گفتۀ او، ۴۰ بالون آکسیجن سهم بدخشان را دیروز (چهارشنبه، ۲۵ جوزا) از راه خاروغ به ولسوالی‌های مرزی و ۲۱۰ بالون دیگری را از مسیر شیرخان بندر به ولایت‌های کندز، تخار و بدخشان انتقال داده‌اند.

مسوول بخش صحی دفتر بنیاد آقاخان در بدخشان می‌افزاید که در خرید آکسیجن مورد نیاز آنان یکی از بازرگانان افغانستان مقیم در تاجیکستان نیز همکاری کرده است. آقای ابراهیم‌خیل اما روشن نساخته که این بازرگان چه مقدار سهمی در خرید آکسیجن دارد.

روح‌الله شریفی، بازرگان افغانستان در تاجیکستان می‌گوید که او با چندین شرکت تولید آکسیجن در تاجیکستان هماهنگی ایجاد کرده و حاضر است در زمینۀ تأمین آکسیجن برای بیماران «کووید ۱۹» در ولایت‌های شمال‌شرقی کمک کند. آقای شریفی می‌افزاید که او با استفاده از امکانات شخصی خود در همکاری و هماهنگی با بخش صحی بنیاد آقاخان ۱۵۰ بالون آکسیجن را به ولایت کندز، ۵۰ بالون را به ولایت تخار و ۱۰۰ بالون دیگری را به ولایت بدخشان فرستاده است.

آقای شریفی خاطرنشان می‌سازد که در صورت همکاری دولت افغانستان، او حاضر است آکسیجن مورد نیاز شفاخانه‌های کشور را در هماهنگی با کشور تاجیکستان برطرف سازد.

با این حال، مسوول بخش صحی بنیاد آقاخان در بدخشان علاوه می‌کند که در حال حاضر آنان ۲۰ دستگاه کوچک تولید آکسیجن را در بدخشان فراهم ساخته‌اند و افزون بر آن تصمیم دارند با خرید آکسیجن از کشورهای همسایه از جمله تاجیکستان، نیازمندی مردم را در زمینۀ دسترسی به آکسیجن برطرف سازند.

مسوولان مرکزهای خدمات درمانی ویژۀ کرونا در ولایت‌های شمال‌شرقی می‌گویند که همزمان با گسترش موج سوم ویروس کرونا و افزایش بیماران داخل بستر، میزان نیازمندی آنان به آکسیجن بیشتر شده است.

مسوولان بخش خدمات صحی دفتر بنیاد آقاخان اما اطمینان می‌دهند که آنان فعالیت‌هایی را برای برطرف‌سازی این مشکل روی دست گرفته‌اند و با عملی شدن آن مشکل کمبود آکسیجن در شفاخانه‌های ولایت‌های شمال‌شرق کشور برطرف خواهد شد.