انفجار ماین

یوناما: در سال ۲۰۲۰ میلادی بیش از سه هزار غیرنظامی در افغانستان کشته شده‌اند

neshananews

neshananews

۰۵ حوت ۱۳۹۹

دفتر معاونت سازمان ملل متحد (یوناما) با نشر گزارش سالانه‌اش می‌گوید که در جریان سال گذشتۀ میلادی بیش از سه هزار غیرنظامی در افغانستان کشته شده‌اند.

این نهاد امروز (سه‌شنبه، پنجم حوت) گزارش سالانه‌اش را منتشر کرده است. در این گزارش آمده است که افزون بر جان باختن بیش از سه هزار غیرنظامی، دست‌کم ۵ هزار و ۷۸۰ غیرنظامی دیگر در جریان سال ۲۰۲۰ میلادی در افغانستان زخم برداشته‌اند.

بر اساس این گزارش، ربع آخر سال ۲۰۲۰ میلادی که با آغاز گفت‌وگوهای صلح میان هیأت‌های مذاکراتی دولت افغانستان و گروه طالبان در دوحه همزمان بوده، مرگ‌بارترین دوره برای غیرنظامیان در این کشور بوده است.

در این گزارش آمده است که بین ماه‌های اکتوبر تا دسامبر سال ۲۰۲۰ میلادی ۸۰۱ تن در این کشور جان باخته و یک‌هزار و ۹۰۱ تن دیگر زخم برداشته‌اند.

دفتر معاونت سازمان ملل متحد، طالبان را عامل ۶۲ درصد تلفات غیرنظامیان در جریان این سال در کشور یاد می‌کند و ۲۵ درصد این تلفات را نیز به نیروهای وابسته یا طرف‌دار حکومت افغانستان نسبت می‌دهد.

این در حالی است که طالبان در ماه حوت سال گذشته خورشیدی با امضای موافقت‌نامۀ صلح با ایالات متحدۀ امریکا متعهد شد که خشونت‌ها را در کشور کاهش می‌دهد. باوجود تلفات گسترده بر غیرنظامیان در کشور، هیچ نظامی خارجی در جریان سال ۲۰۲۰ میلادی در افغانستان کشته نشده است.