تلفات ملکی

یوناما: در ۹ ماه گذشته بیش از ۲ هزار و ۱۱۷ فرد ملکی در افغانستان کشته شده‌اند

neshananews

neshananews

27 October 2020

دفتر معاونت سازمان ملل متحد در افغانستان (یوناما) اعلام کرده است که در جریان نُه ماه گذشته دست‌کم ۲ هزار و ۱۱۷ غیرنظامی در افغانستان کشته شده‌اند.

این نهاد امروز (سه‌شنبه، ششم عقرب) با نشر گزارشی می‌گوید که بیش از ۳ هزار و ۸۲۲ غیرنظامی دیگر در جریان ۹ ماه گذشته زخمی شده‌اند. گزارش یوناما می‌افزاید که میزان تلفات افراد ملکی در جریان نُه ماه گذشته نسبت به مدت مشابه آن در سال گذشته میلادی حدود ۳۰ درصد کاهش را نشان می‌دهد.

این نهاد با اشاره به عوامل تلفات ملکی در جریان امسال خاطرنشان می‌سازد که طالبان ۴۵ درصد از حملاتی را انجام داده‌اند که تلفات افراد ملکی را در برداشته است. همچنان نیروهای امنیتی افغانستان عامل ۲۳ درصد این حمله‌ها دانسته شده است. یوناما خاطرنشان می‌سازد که بیشتر قربانیان ملکی در جریان امسال در نتیجۀ حمله‌های انفجاری جان باخته‌اند.

بخشی دیگری از این گزارش به قتل‌های هدف‌مند در افغانستان اشاره می‌کند. در این گزارش آمده است که ۵۳۱ فرد ملکی در جریان این نُه ماه به گونۀ هدف‌مند کشته شده‌ و ۴۰۳ غیرنظامی دیگر نیز زخمی شده‌اند. این بخشی از قربانیان ۱۶ درصد کل تلفات افراد ملکی را در جریان نُه ماه گذشته شکل می‌دهد.

تلفات ملکی بر اساس این گزارش یوناما در حالی کاهش یافته است که از یک سال به این‌سو در مرحلۀ نخست گفت‌وگوهای صلح میان امریکا و طالبان و در مرحلۀ بعدی این گفت‌وگوها میان دولت افغانستان و گروه طالبان جریان دارد.

هیأت‌های مذاکراتی دولت افغانستان و گروه طالبان در قطر از یک‌ونیم ماه به این‌سو درگیر رأی‌زنی روی نهایی‌سازی کارشیوۀ مذاکرات صلح هستند. دو طرف تاکنون به نتیجه‌یی دست نیافته‌اند.