شاهراه نمبر یک س

آغاز اخاذی دوبارۀ گروه طالبان از راننده‌گان در شاهراه بلخ – جوزجان

مسوولان محلی و امنیتی در ولایت جوزجان می‌گویند که گروه طالبان بار دیگر اخاذی‌ها را از نفت‌کش‌ها و تریلر‌های انتقال کالاهای بازرگانی در شاهراه نمبر یک جوزجان – بلخ از سر گرفته‌اند. بر بنیاد گزارش فرماندهی پولیس ولایت جوزجان، گروه طالبان اخاذی‌های‌شان را تنها در شاهراه‌ها محدود نکرده، بلکه کار اخاذی را در بنادر بازرگانی نیز آغاز کرده‌اند.

عبدالواحد وجدان، فرمانده پولیس ولایت جوزجان امروز (یک‌شنبه، اول سرطان) در صحبت با خبرگزاری نشانه می‌گوید: «گروه طالبان به شکل مداوم در شاهراه نمبر یک در منطقۀ شاه میرزا از موترهای نفت‌کش و تریلرهایی که کالاهای بازرگانی را انتقال می‌دهند، اخاذی می‌کنند.» آقای وجدان می‌افزاید که بارها محل اخاذی گروه طالبان در منطقۀ «شاه میرزا» با راه‌اندازی عملیات نظامی تخریب و نابود شده است، اما راننده‌گان موترهای باربری و نفت‌کش‌ از ترس جان‌شان در نقاط تعیین شدۀ توقف می‌کنند و به گروه طالبان پول می‌پردازند. به گفتۀ فرمانده پولیس جوزجان، راننده‌گان از شاهراه عمومی حدود دو کیلومتر مسیر را طی می‌کنند تا به روستای شاه میرزا برسند و پول را در داخل روستا به گروه طالبان تسلیم کنند.

فرمانده پولیس ولایت جوزجان خاطرنشان می‌سازد که گروه طالبان در این اواخر در کنار اخاذی‌ها در مسیر شاهراه‌ها، اخاذی در بنادر را نیز آغاز کرده‌اند. به سخن او، مأموران این گروه در بنادر از راننده‌گان پول دریافت می‌کنند. بندر بازرگانی آقینه در شمال کشور تنها موقعیتی بازرگانی است که از طریق آن نفت، گاز و کالاهای بازرگانی از ترکمنستان به کشور وارد می‌شود.

کریم یورش، سخنگوی پولیس ولایت فاریاب نیز می‌گوید که نیروهای امنیتی در یک عملیات مشترک محل اخاذی طالبان در مسیر شاهراه جوزجان – فاریاب را نابود کرده‌اند. این پاسگاه طالبان اما به سخن مسوولان محلی بار دیگری به فعالیت آغاز کرده است. عبدالمعروف آذر، سخنگوی والی جوزجان در صحبت با خبرگزاری نشانه می‌گوید که حدود شش ماه پیش طی یک عملیات ویژه، قرارگاه و محل اخاذی طالبان در شاهراه نمبر یک جوزجان – فاریاب، نابود شده بود، اما اکنون گروه طالبان اخاذی‌های‌شان را در این منطقه از سر گرفته‌اند.

آن چنانی که راننده‌گان موترهای باربری می‌گویند، طالبان روزانه صدها هزار افغانی را از آنان باج می‌گیرند. یکی از این راننده‌گان که نمی‌خواهد نامی از او در گزارش گرفته شود، می‌گوید: «گروه طالبان در منطقۀ شاه‌ میرزا از هر موتر تیل و گاز حدود 30 هزار افغانی و از موترهای باربری بین 8 تا 15 هزار افغانی پول می‌گیرند. او اضافه می‌کند، اگر راننده‌گان در موقعیت‌ مورد نظر گروه طالبان توقف نکنند، تک‌تیرانداز‌ان این گروه موترها را هدف گلوله قرار می‌دهند. هرچند آمار دقیقی از عبور موترهای باربری در این مسیر مشخص نیست، اما مسوولان محلی ولایت جوزجان می‌گویند که روزانه بیش از صد موتر نفت‌کش و باربری از مسیر شاهراه نمبریک جوزجان – بلخ می‌گذرند. با این همه، مسوولان امنیتی می‌گویند که برای تأمین امنیت این شاهراه اقداماتی را روی دست خواهند گرفت.