IMG-20200618-WA0001

آمار بلند مبتلایان به کرونا در بادغیس و امکانات اندک درمانی

neshananews

18 June 2020

با جان باختن رئیس دادگاه ولسوالی مقر، شمار قربانیان ناشی از ابتلا به ویروس کرونا در ولایت بادغیس به پنج تن رسیده است.

ریاست صحت عامه بادغیس ‌می‌گوید تا بامداد امروز (پنجشنبه،۲۹جوزا) شمار موارد مثبت ابتلا به بیماری کووید۱۹ در این ولایت به ۳۲۳

 تن رسیده است که برای درمان آنها تنها ۲۰ بستر با امکانات محدود در اختیار دارند.

شرایط دشوار و ترسناکی که هر روز بیم بروز یک فاجعه در این ولایت را واقعی‌تر می‌کند.

عبدالطیف روستایی، رئیس صحت عامۀ بادغیس تاکید می‌کند که در صورت افزایش آمار مبتلایان، تیم‌های درمانی در آن ولایت توان عرضه خدمات به بیماران را از دست خواهند داد.

در همین حال شماری از فعالان مدنی و شهروندان بادغیس در گفتگو با خبرگزاری نشانه می‌گویند، حکومت مرکزی در ارسال امکانات به این ولایت ضعیف عمل کرده است.

عزیز رسولی یکی از شهروندان قلعه‌نو مرکز ولایت بادغیس می‌گوید، به دلیل کمبود امکانات درمانی در مرکز کووید۱۹ بادغیس، بیماران، قرنطین و درمان خانه‌گی را به بستری شدن در این مرکز ترجیح داده‌اند.

او می‌افزاید بخشی از بیماران نیز به دلیل نبود بستر کافی، مجبور شده‌اند تا دوره درمان خود را در خانه سپری کنند.

کمبود دارو، آکسیجن و بستر از مهمترین نگرانی‌های شهروندان و مسوولان ولایت بادغیس برای درمان بیماران مبتلا به کرونا عنوان می‌شود.

معضلی که مسوولان شفاخانه کووید۱۹ بادغیس نیز آن را می‌پذیرند.

جاوید اخیزی، مسوول این مرکز می‌گوید، شمار بیماران مبتلا به ویروس کرونا در این ولایت در حال افزایش است و تقاضا برای بسترهای بیشتر و ارائه خدمات لازم نیز گراف رو به رشدی را می‌پیماید.

او می‌گوید، اگر به زودی برای تجهیز و بهبود امکانات در این مرکز اقدام نشود؛ احتمال بروز فاجعه انسانی در این ولایت دور از امکان نیست.

این در حالی است که ریاست صحت عامۀ

 بادغیس از اختصاص امکانات کافی برای مرکز درمانی کووید۱۹ این ولایت خبر می‌دهد.

عبدالطیف روستایی، رئیس صحت عامۀ بادغیس خاطر نشان می‌کند که بخشی از بودجه اختصاصی حکومت مرکزی برای مبارزه با کرونا به خرید امکانات و تجهیز شفاخانه ۲۰ بیستر این ولایت اختصاص یافته است.

او تاکید می‌کند که با اختصاص شانزده ملیون افغانی، به زودی هشت دستگاه آکسیجن و یک پایه ونتیلاتور به این بخش افزوده خواهد شد.

برای مبارزه با کرونا در بادغیس ۲۰ ملیون افغانی از سوی حکومت مرکزی اختصاص یافته است.

اگرچه بخشی از این پول صرف اطلاع‌رسانی به مردم نسبت به پیامدها و خطرات شیوع ویروس کرونا شده اما همچنان خبری از رعایت نکات بهداشتی در این ولایت نیست.

صحت عامۀ بادغیس نیز نگران از این وضعیت، می‌گوید که در صورت افزایش شمار مبتلایان به کرونا، بخش‌های درمانی این ولایت نسبت به ارائه خدمات به بیماران عاجز خواهند ماند.

این در حالی است که ظرف یک هفتۀ اخیر به دلیل توقف فعالیت مرکز تشخیص ویروس کرونا در هرات، نتایج هشتاد نمونه بیماران مشکوک به کرونا در بادغیس در حالت تعلیق بسر می‌برند.

انتظار می‌رود امروز این آزمایشگاه، پس از دریافت کیت‌های تشخیص لازم از مرکز کشور، دوباره به فعالیت آغاز کند.