IMG-20200218-WA0007

اعتراضات در جوزجان، درهای تمام ادارات دولتی بسته شد

محمدجان آریا

18 February 2020

 معترضین در شهر شبرغان مرکز ولایت جوزجان در یازدهمین روز اعتراض خود از دیروز به این‌سو درب تمام ارگان‌‌های دولتی را بسته‌اند.

نزدیک به دو هفته می‌شود که صدها کارگر ریاست نفت و گاز شمال در اعتراض به تنقیص 512 کارگر و کارمند این ریاست، دست به راه‌پیمایی در شهر شبرغان زده‌اند و از وزارت معادن و پطرولیم می‌خواهند تا در قسمت این تنقیصات تجدید نظر شود.

در آخرین اقدام اعتراض کنندگان دروازۀ تمام ارگان‌های دولتی را در شهر شبرغان بسته‌اند و تنها درب دو شفاخانه یکی شفاخانه ملکی و دیگری شفاخانه کودک افغان‌ترک باز است.

همچنان دروازۀ ساختمان مقام ولایت جوزجان نیز به روی مراجعین بسته شده است.

عبدالشکور یکی از کارگران و اعتراض‌کنندگان به رسانه‌ها می‌گوید: “اگر به حق خود نرسیم گاز را بالای فابریکه کودبرق مزار بند می‌کنیم و همین‌گونه سرک‌ها را نیز بند می‌سازیم و نمی‌گذاریم که پلان رییس جمهوری و غضنفر اجرا شود.”

کارگران ریاست نفت و گاز شمال ادعا دارند که رییس جمهوری پلان دارد تا جایداد ریاست نفت و گاز شمال را با شرکت غضنفر معامله کند.

در یازدهمین روز اعتراضات در کنار گارگران ریاست نفت و گاز شمال تعداد زیادی از باشندگان ولایت جوزجان نیز پیوسته است و همچنان پنج‌شنبه گذشته ژنرال عبدالرشید دوستم معاون نخست ریاست جمهوری نیز حمایت خود را از خواست‌های کارگران ریاست نفت و گاز شمال اعلام نمود.

مولوی بحرالدین جوزجانی یکی از باشندگان ولایت جوزجان به رسانه‌ها می‌گوید: “تا زمانیکه کارگران به حق و خواست‌شان نرسند آن‌ها در کنارشان می‌ایستند و اعتراضات خود را گسترش می‌دهند.

در همین حال عبدالقدیر مصطفی سخنگوی وزارت معادن و پترولیم به رسانه‌ها می‌گوید: “ما به ریاست جمهوری یک پیشنهاد روان کردیم و منتظر احکام و هدایت رییس جمهوری هستیم تا هر چه زودتر به این مشکل نقطه پایان گذاشته شود.”

512 کارگر که نزدیک به هشتاد تن آنان زنان می‌باشند از یازده روز به این طرف اعتراضات خود را مبنی بر کناری و تنقیص‌شان بدون هیچ امتیازی در شبرغان دوام داده‌اند.