راهپیمایی هرات

اعتراض به دخالت روسیه در جنگ افغانستان؛ معترضان در هرات خواهان قطع کمک کشورهای منطقه به طالبان هستند

عاطفه غفوری

13 July 2020

گروهی از معلولان جنگی و شماری از فعالان مدنی هرات با برپایی تجمع اعتراض‌آمیز در این ولایت خواستار پایان مداخلۀ کشورهای منطقه از جمله روسیه در امور افغانستان شدند.

این معترضان امروز (دوشنبه، ۲۳ سرطان) با تجمع در یکی از خیابان‌های هرات، بر ضرورت همکاری کشورهای منطقه برای تأمین امنیت و ثبات در افغانستان تأکید می‌ورزند. راضیه فایق، یکی از اشتراک‌کننده‌گان اعتراض امروزی می‌گوید که ادامۀ دخالت‌ کشورهای منطقه به ویژه روسیه در جنگ افغانستان منجر به دوام جنگ و ایجاد بُن‌بست در نهادینه شدن صلح در کشور می‌شود. خانم فایق می‌افزاید که در صورت ادامۀ دخالت  این کشورها، آتش جنگ در افغانستان دامن همۀ کشورهای منطقه را خواهد گرفت.

همچنان بشیراحمد یوسفی، عضو اتحادیۀ معلولان ولایت هرات که در این تجمع اعتراضی شرکت کرده است، می‌گوید که روسیه باید به نقش حمایتی‌اش از طالبان، پایان دهد. او می‌افزاید که دخالت روسیه در افغانستان او را از نعمت راه رفتن برای همیشه محروم کرده است و تکرار این وضعیت برای هیچ فرد دیگری در کشور پذیرفتنی نیست.

این تجمع اعتراضی در حالی در هرات راه‌اندازی شده است که نشر گزارش‌هایی مبنی بر پرداخت پول از سوی روسیه به طالبان اخیراً نگرانی مردم را به دنبال داشته است. چندی پیش روزنامۀ «نیویورک‌تایمز» امریکایی با نشر گزارشی ادعا کرده است که نیروهای زیر فرمان روسیه در بدل کشتار سربازان امریکایی در افغانستان به طالبان پول پرداخت کرده‌اند؛ ادعایی که از سوی مقام‌های روسیه رد شد و رییس جمهور امریکا نیز صحت این موضوع را تأیید نکرده است. دولت افغانستان نیز در پیوند به این ادعاها تاکنون واکنشی نشان نداده‌ است.