فاریاب خواست

اعتراض فعالان مدنی میمنه؛ حکومت به فاریاب بی‌توجهی می‌کند

محمدجان آریا

14 April 2020

فعالان مدنی ولایت فاریاب در یک نشست خبری نگرانی‌شان را از بی‌توجهی دولت در امر مبارزه با ویروس کرونا در این ولایت ابراز کردند. ایجاد آزمایشگاه ویژه برای تشخیص بیماری کرونا و رسانیدن کمک‌های غذایی به خانواده‌های نیازمند، دو خواست اصلی آنان از دولت است.

زین‌الله عابدی، رییس نهادهای جامعۀ مدنی ولایت فاریاب در صحبت با خبرگزاری نشانه می‌گوید: «قرار گزارش‌ ما تاکنون بیش‌ از 18 هزار نفر از کشور ایران به ولایت فاریاب برگشته‌اند و وضعیت صحی آنان هنوز مشخص نیست که به ویروس کرونا مبتلا هستند و یا خیر.» آقای عابدی از وزارت صحت عامه می‌خواهد که کمک‌های جامعۀ جهانی را به گونۀ عادلانه بین ولایت‌ها توزیع کند. او از این وزارت می‌خواهد که هرچه زودتر یک آزمایشگاه ویژه را برای تشخیص ویروس کرونا در شهر میمنه، ایجاد کند.

وزارت صحت عامه هفتۀ پیش، برای تشخیص ویروس کرونا در شمال کشور یک آزمایشگاه ویژه را در ولایت بلخ ایجاد کرد. نمونه‌های مشکوک ولایت‌های شمالی برای تشخیص به این ولایت فرستاده می‌شوند. فعالان مدنی ولایت فاریاب می‌گویند که ناامنی‌ها در شاهراه «نمبر یک» فاریاب سبب می‌شود که نمونه‌های مشکوک ویروس کرونا برای تشخیص به ولایت بلخ با تأخیر برسد. آنان همچنان خاطرنشان می‌سازند که از این پیش هر هفته یک پرواز از میدان هوایی فاریاب به کابل صورت می‌گرفت، اما پروازها اکنون به دلیل شیوع ویروس کرونا متوقف شده است.

رییس نهادهای جامعۀ مدنی ولایت فاریاب هشدار می‌دهد، در صورتی که یک مرکز ویژه برای آزمایش ویروس کرونا در این ولایت ایجاد نشود، با افزایش موارد مشکوک ویروس کرونا، در این ولایت فاجعۀ انسانی رخ خواهد داد.

در کنار این، بی‌توجهی دولت به نیازمندان فاریاب از شکایت‌هایی دیگر فعالان مدنی در این ولایت است. آمنه مخلص‌زاده، فعال مدنی می‌گوید که شیوع ویروس کرونا و قرنطینه شدن شهر میمنه، تأثیراتی منفی روی اقتصاد باشنده‌گان این ولایت گذاشته است. او از دولت می‌خواهد که هرچه زودتر کمک‌های مواد غذایی را برای نیازمندانی که در قرنطینه بسر می‌برند، برساند.

از این پیش، مسوولان محلی ولایت فاریاب نیز از بی‌توجهی دولت به این ولایت انتقاد کرده‌اند. نقیب‌الله فایق، والی فاریاب دیروز (دوشنبه، 25 حمل) در صحبت با رسانه‌ها گفت، اگر وزارت صحت عامه در مبارزه با ویروس کرونا به خواست‌های باشنده‌گان این ولایت رسیده‌گی نکند، امکان اعتراضات گستردۀ مردمی در این ولایت وجود دارد.

بر اساس آمارهای موجود تاکنون سه واقعۀ مثبت ویروس کرونا در ولایت فاریاب ثبت شده است. مسوولان ریاست صحت عامۀ فاریاب می‌گویند که هژده بیمار مشکوک به ابتلای ویروس کرونا در شفاخانۀ ویژۀ بیماران ویروس کرونا قرنطینه هستند. رییس صحت عامۀ فاریاب می‌گوید که نتیجۀ این نمونه‌های مشکوک تاکنون مشخص نشده است.