IMG-20200215-WA0008

جوزجان؛ تجلیل از عشق و زندگی در دل جنگ 

محمدجان آریا

15 February 2020

برای نخستین‌بار ده‌ها تن از جوانان ولایت جوزجان روز “ولنتاین” را در شهر شبرغان مرکز این ولایت با شور و هلهله جشن‌ گرفتند.

جوانانی که بیش‌تر آن‌ها را پسران تشکیل‌ می‌داد با برگزاری گردهمایی خودمانی، اجرای گیتار و با آویختن بادکنک‌های سرخ  قلب‌مانند؛ چهاردهم فیبروری را برای یک‌دیگر خجسته‌باد گفته و آرزوی عشق، مهربانی و صلح برای کشور نمودند.

فرید جمال اجرای گیتار را در دانشکدۀ  هنرهای زیبای دانشگاه کابل آموخته است و به تازه‌گی‌ در شهر شبرغان در برنامه‌های فرهنگی برای علاقه‌مندانش می‌نوازد و می‌خواند. او مثل همیشه در برنامه روز عاشقان در شهر شبرغان نیز نواخت و لحظاتی شادی را در روز عاشقان رقم زد.

حاجی عبدالقادر فولاد یک تن از فعالین مدنی ولایت جوزجان در ارتباط به برگزاری روزهای این چنینی می‌گوید: “مردم افغانستان چند دهه جنگ را تجربه کرده‌اند و نیازمند شادی و خوشی‌ هستند. حق دارند که بنابر هر بهانه‌ای در کنار هم بدون در نظر داشت قوم و زبان از خوشی‌های شان تجلیل نمایند.”

برگزاری روز ولنتاین به عنوان یک برنامه و دورهمی در شهر شبرغان در وضعیتی صورت می‌گیرد که اکثریت از ولسوالی‌های این ولایت به شدت ناامن‌اند و دو ولسوالی ولایت جوزجان به دست مخالفین مسلح دولت سقوط کرده است.

اشتراک کنندگان روز ولانتاین در شبرغان به این باوراند که باید مردم چنین‌ جشن‌ها را جای‌گزین نفرت و خشونت نمایند و از فُرصت‌هایی که در زندگی دارند برای خوشی، عشق و دوست داشتن استفاده خوب نمایند.

رابعه قریشی که نامزد است و در یکی از فروش‌گاه‌های لباس‌فروشی مردان آمده است در ارتباط به روز عاشقان می‌گوید: “من امروز به خاطر این آمده‌ام تا برای نامزدم هدیه‌ای بخرم و هم‌چنان صبح امروز نامزدم با دسته‌گل سرخی مرا غافل‌گیر کرد. امیدوارم همه نامزد‌ها در چنین روزی حتا با یک دسته گل به استقبال یک‌‌دیگر بروند.”

هنوز جامعۀ به شدت سنتی افغانستان به ویژه اجتماع دور از مرکز کشور به جشن‌هایی که دختران و پسران شرکت داشته باشند؛ عادت نکرده است و در بسیاری از موارد تعدادی با شدیدترین رفتار نسبت به آن واکنش نشان می‌دهند و در ولایات دور دست مانع برگزاری چنین جشن‌ها می‌شوند.

ولایت فاریاب و ولایت سرپل در هم‌سایه‌گی ولایت جوزجان قرار دارند و این نخستین بار است که در این ولایت شمالی جشن‌ روز ولانتاین خارج از پستوی خانه‌ها در مکان عمومی و جمع بزرگتری برگزار می‌شود.

از آنجاییکه اکثر برگزار کننده‌های این برنامه نسل‌نو و جوانان و نوجوانان بوده‌اند چنین به نظر می‌رسد که این نسل در همزیستی با فرهنگ‌های جهانی تا اینجای کار یک قدم جلو بوده‌اند.

هم‌چنان مردم و جوانان روز ولنتاین را در شهر مزار شریف نیز تجلیل نمودند.