شبرغان

شهر شبرغان در سه روز عید قرنطینه می‌شود

مسوولان محلی ولایت جوزجان از تصمیم تازۀ کمیتۀ مبارزه با «کووید 19» در این ولایت خبر داده می‌گویند که قرار است شهر شبرغان، مرکز ولایت جوزجان در سه روز عید قرنطینه شود. به سخن آنان، این تصمیم به منظور جلوگیری از گسترش ویروس کرونا گرفته شده است.

عبدالقادر مالیه، معاون والی جوزجان امروز (چهارشنبه، 31 ثور) در صحبت با خبرگزاری نشانه می‌گوید: «بنابر فیصلۀ کمیتۀ مبارزه با کرونا، شهر شبرغان در سه روز عید قرنطینه می‌شود و تنها فروشگاه‌های مواد خوراکی و تَرکاری‌فروشی‌ها باز خواهند بود.» آقای مالیه اضافه می‌کند که کمیتۀ مبارزه با کرونا نسبت به افزایش موارد مثبت بیماری «کووید 19» در ولایت جوزجان نسبت به هر زمان دیگر نگران است و به ملاامانان مسجدها نیز تفهیم شده است که نمازگذاران نماز عید را با رعایت فاصلۀ اجتماعی به جا بیاورند.

معاون والی جوزجان که در رأس کمیتۀ مبارزه با ویروس کرونا قرار دارد، خاطرنشان می‌سازد که در همکاری پولیس جلو هرگونه تجمع در شهر شبرغان گرفته خواهد شد و بهتر است که باشنده‌گان این شهر به رهنمود‌های وزارت صحت عامه و فیصلۀ کمیتۀ مبارزه با ویروس کرونا حرمت بگذارند. آقای مالیه همچنان می‌افزاید که بهتر است باشنده‌گان ولایت جوزجان این عید را در خانه‌های‌شان با اعضای خانواده تجلیل کنند و از رفت‌وآمد به خانۀ نزدیکان و دوستان، اجتناب ورزند.

کمیتۀ مبارزه با ویروس کرونا در ولایت جوزجان تصمیم گرفته است که سر از فردا (پنج‌شنبه، اول جوزا) روند آگاهی‌دهی را در قسمت قرنطینۀ شهر شبرغان، آغاز کند. معاون والی جوزجان تأکید می‌ورزد، با کسانی که رهنمود‌ها و فیصلۀ کمیتۀ مبارزه با ویروس کرونا را نادیده بگیرند، برخورد قانونی صورت خواهد گرفت.

با این حال، شماری از دکان‌داران شهر شبرغان می‌گویند که قرنطینۀ شهر شبرغان نتیجۀ مثبت در پی نخواهد داشت. آنان از مسوولان محلی جوزجان می‌خواهند که جلو فعالیت ‌آنان را در روزهای عید نگیرند. طاهر دلسوز، یکی از رستورانت‌داران شبرغان می‌گوید: «پیش از ماه رمضان نیز رستورانت‌ها در این شهر مسدود شدند و در ماه رمضان همچنان فعالیت نداشتیم، تنها امید ما در سه روز عید است که مردم می‌آیند و غذا می‌خورند.» آقای دلسوز اضافه می‌کند: «اگر ما را نگذارند که در روزهای عید کار کنیم، پس کرایۀ دکان و مصرف خانواده را از کجا پیدا کنیم.»

این درحالی است که با آغاز هفتۀ روان، شهر شبرغان پس از یک هفته قرنطینه به حالت عادی برگشته است و فروشگاه‌ها و مارکیت‌های بازرگانی به خاطر خرید و فروش باز شده‌اند. تازه‌ترین آمار وزارت صحت عامۀ کشور نشان می‌دهد که 116 تن در ولایت جوزجان به ویروس کرونا مبتلا شده‌اند و تا اکنون 5 بیمار در این ولایت به دلیل این بیماری جان باخته‌اند.