تجمع هرات

فعالان مدنی هرات: رویداد سوختن موتر حامل پناه‌جویان افغانستان در ایران پی‌گیری شود

عاطفه غفوری

08 June 2020

شماری از فعالان مدنی هرات در اعتراض به آتش گرفتن موتر حامل پناه‌جویان افغانستان بر اثر شلیک مأموران پولیس ایران، در برابر نماینده‌گی سازمان ملل متحد (یوناما) در این ولایت تجمع کردند. آنان با تأکید بر ضرورت پی‌گیری همه‌جانبۀ این رویداد از سوی وزارت خارجۀ کشور، از سازمان‌ها و نهادهای ملی و بین‌المللی می‌خواهند که تحقیقات ویژه‌یی را در پیوند به این رویداد آغاز کنند.

حلیمه پژواک، جوان معترض می‌گوید که رفتار خشونت‌آمیز و بی‌رحمانه با پناه‌جویان افغانستان از سوی مأموران ایرانی باید هرچه زودتر متوقف شود. او می‌افزاید که سازمان‌های مدافع حقوق بشر و نهادهای بین‌المللی مسوولیت دارند تا برای تأمین عدالت و جلوگیری از تکرار این حوادث دست به کار شوند.

همچنان شکیب پردیس، فال مدنی هرات بر ضرورت پی‌گیری کامل این رویداد از سوی حکومت افغانستان تأکید می‌ورزد. آقای پردیس می‌گوید هنوز ماجرای غم‌انگیز پرتاب کارجویان افغانستان به رودخانه از سوی مرزبانان ایرانی فراموش نشده است که پناه‌جویان دیگری در ولایت یزد ایران در آتش شلیک مأموران پولیس این کشور سوختند. این فعال مدنی خاطرنشان می‌سازد که نیاز است به این گونه رفتارهای غیرانسانی و خلاف موازین حقوق بشری مأموران ایرانی نقطۀ پایان گذاشته شود.

این درحالی است که هفتۀ گذشته یک موتر حامل سیزده شهروند افغانستان و یک شهروند پاکستانی در ولایت یزد ایران پس از شلیک گلولۀ مأموران پولیس بر این موتر، آتش گرفت. در نتیجۀ آن دست‌کم سه شهروند کشور جان باختند و شماری دیگری زخمی شده‌اند.

وزارت امور خارجۀ کشور اعلان کرده است که این رویداد را از طریق سفارت افغانستان در تهران پی‌گیری خواهد کرد. رییس‌جمهور غنی نیز صبح امروز تأکید کرده است که این رویداد باید به گونۀ جدی بررسی شود.