آزمایشگاه هرات

فعالیت آزمایشگاه تشخیص کرونا در هرات همچنان متوقف است

عاطفه غفوری

14 June 2020

با آن‌که روند ابتلای شهروندان هرات به ویروس کرونا هنوز ادامه دارد، توقف فعالیت آزمایشگاه تشخیص این ویروس در این ولایت امروز (یک‌شنبه، ۲۵ جوزا) وارد سومین روز خود شده است. ریاست صحت عامۀ هرات می‌گوید، نبود کیت‌های تشخیصی کرونا سبب شده است که یگانه آزمایشگاه فعال در حوزۀ غرب کشور از فعالیت باز بماند.

محمدرفیق شیرزی، سخنگوی ریاست صحت عامۀ هرات می‌گوید، علی‌رغم درخواست رسمی این نهاد به وزارت صحت عامه کشور، تاکنون خبری از فرستادن کیت‌های آزمایشگاهی به هرات نیست. او دلیل این تأخیر را، نبود پروازهای مسیر هرات – کابل عنوان می‌کند. اما توقف فعالیت تنها آزمایشگاه تشخیص ویروس کرونا در غرب کشور باعث شده است که موجی از نگرانی‌ها نسبت به احتمال شیوع بیش‌تر این ویروس در میان مردم ایجاد شود.

شورای ولایتی هرات نیر نسبت به تأخیر در رسیدن کیت‌های لازم تشخیص ویروس کرونا از سوی وزارت صحت عامه ابراز نگرانی می‌کند. محمد سردار بهادری، عضو شورای ولایتی هرات می‌گوید که در نبود کیت‌های تشخیصی، شیوع ویروس کرونا بیش از پیش از کنترل ریاست صحت عامۀ هرات بیرون خواهد شد. آقای بهادری می‌افزاید که ادامۀ این وضعیت فاجعه‌یی جبران ناپذیری را در هرات و حوزۀ غرب کشور، رقم خواهد زد.

سخنگوی ریاست صحت عامۀ هرات اما تأکید می‌ورزد که تلاش‌ها برای انتقال کیت‌های تشخیصی کرونا از وزارت صحت عامه به این ولایت ادامه دارد. آقای شیرزی می‌گوید، در صورت ادامۀ توقف پروازهای داخلی، احتمالاً کیت‌های تشخیص ویروس کرونا از مسیر زمینی به هرات منتقل خواهد شد.

بر اساس آمار ریاست صحت عامۀ هرات هم‌اکنون صدها نمونۀ آزمایشی در آزمایشگاه هرات در انتظار رسیدن کیت‌های لازم از سوی وزارت صحت عامه هستند. آخرین آمارهای ریاست صحت عامۀ هرات نشان می‌دهد که شمار مبتلایان ویروس کرونا در این ولایت به بیش از 4هزار و 300 تن رسیده است.

در جریان دو روز از توقف فعالیت آزمایشگاه تشخیص کرونا در هرات تاکنون چهارده مرگ مشکوک در این ولایت به ثبت رسیده است. به دلیل نبود کیت‌های لازم علت اصلی مرگ این افراد هنوز مشخص نشده است. شمار قربانیان ویروس کرونا در هرات ۸۹ تن اعلام شده است، اما اعضای شورای ولایتی هرات می‌گویند که شمار مرگ‌ومیرهای ناشی از ویروس کرونا در این ولایت به صدها تن می‌رسد.