IMG-20200217-WA0010

مرگ، ارمغانِ زمستان برای افراد بی‌سرپناه

عاطفه غفوری

18 February 2020

داستان جان باختن افراد بدون سرپناه در هرات پایانی ندارد. هرسال زمستان، خیابان‌های این شهر، جان ده‌ها تن از این افراد را که اکثر شان همزمان با آواره‌گی اعتیاد را نیز تجربه می‌کنند می‌گیرد.

شرایط دشوار زندگی، سرمای زمستان، تغذیه نا مناسب و بدن ضعیفِ ناشی از مصرف مواد مخدر، افراد بی‌سرپناه در هرات را به گزینه‌‌ای آسان و در دسترس برای مرگ تبدیل کرده‌است.

اگرچه در سال جاری برای جمع آوری و نگهداری این افراد در هرات کمیسیونی نیز تشکیل شد اما آمارهای شفاخانه مرکزی هرات روایتگر وخامت اوضاع است.

صد قربانی، حاصل سرمای اخیر

وضعیت رقت‌بار افراد بدون سرپناه در هرات را می‌شود در بلوارها و شماری از پارک‌های این شهر به خوبی مشاهده کرد.

مردان و گاه زنان و کودکانی که با لباسی نه‌چندان گرم، در حال پرسه زدن برای یافتن یک لقمه نان در میان زباله دانی‌ها و تامین مواد مصرفی مورد نیاز خود استند.

حالا شفاخانه مرکزی هرات می‌گوید زمستان ماه‌های اخیر از این افراد حدود ۱۰۰ قربانی گرفته است.

محمدعارف جلالی سرطبیب شفاخانه مرکزی هرات می‌گوید از آغاز سرمای امسال تا کنون جسد دست کم ۹۸ تن از این افراد به این مرکز منتقل شده‌اند.

او می‌گوید این آمار نسبت به سال گذشته ۵۰ درصد افزایش را نشان می‌دهد.

ده‌ها هزار معتاد نیازمند کمک 

زخم‌های حاصل از اعتیاد بر پیکر جامعه هرات آنقدر عمیق است که سخت می‌شود اندازه‌گیری کرد. اما یکی از این زخم‌ها، بی‌پناهی معتادانی است که در نبود یک سرپناه، جان خود را کف خیابان‌های شهر می‌گذارند.

بر اساس آمارها، هم اکنون نزدیک به صدهزار معتاد در هرات حضور دارند که بخشی قابل توجهی از آنها به دلیل طرد شدن از خانواده، روز و شب را در خیابان‌ها سپری می‌کنند.

که البته گاه در همان بی‌پناهی و غربت، سرمای شب‌های هرات آنها را قربانی خود می‌کند.

محمد سردار بهادری نماینده مردم هرات در شورای ولایتی هرات می‌گوید نگران ادامه وضعیت بحرانی افراد بی سرپناه در هرات است.

او می‌گوید نهادهای مسوول هرچه زودتر باید برای جلوگیری از تکرار چنین روندی در هرات اقدام کنند.

نبود امکانات و انفعال اداره محلی

فراتر از معضل افزایش شمار بی پناهان در هرات، نبود امکانات لازم برای کنترول وضعیت است.

در حال حاضر شفاخانه‌‌ای با معیارهای لازم برای ترک افراد وابسته به مواد مخدر در این ولایت وجود ندارد و برای نجات جان افراد بی‌سرپناه نیز مکان مشخصی در دسترس نیست.

معاون والی هرات می‌گوید اما آنها در حد و اندازه‌های امکانات خود برای حل این معضل کوشیده‌اند.

مونسه حسن‌زاده معاون والی هرات می‌گوید از آغاز فصل سرما در سال جاری، دست کم هزار معتاد را جمع آوری و برای ترک آنها اقدام کرده‌اند.

باید گفت که نجات جانِ بخشی از جامعهِ معتادان هرات اگرچه شروع امیدوار کننده‌ای است. اما افزایش روز افزون شمار افراد بی‌سرپناه در هرات به نظر می‌رسد نیازمند یک برنامه دقیق و نتیجه بخش است.