جنگ و گرونا

نبرد و کرونا؛ دو میدان گرم در شمال کشور

محمدجان آریا

09 April 2020

درحالی ‌که ویروس کرونا با سرعت تمام راهش را به شهرها و روستاهای کشور می‌گشاید، جنگ‌جویان گروه طالبان سرگرم حملات تهاجمی بر مواضع امنیتی در شمال کشور هستند. مسوولان امنیتی می‌گویند که در دو هفتۀ پسین میدان نبرد در ولایت‌هایی فاریاب، سرپل، جوزجان و بلخ همچنان گرم بوده است. به سخن آنان، باوجود نگرانی‌های موجود از گسترش ویروس کرونا، گروه طالبان هنوزهم حملات تهاجمی و راکت ‌پراکنی‌های‌ شان را بر مواضع امنیتی در شمال کشور، متوقف نکرده‌اند.

معروف آذر، مسوول رسانه‌یی دفتر والی جوزجان به خبرگزاری نشانه می‌گوید: «در دو هفتۀ اخیر مخالفان مسلح دولت چندین حملۀ تهاجمی را بالای ولسوالی‌هایی مردیان و قرقین این ولایت انجام داده‌اند.» آقای آذر می‌افزاید که این حملات با واکنش نیروهای امنیتی روبه‌رو شده که در نتیجۀ آن چهار فرمانده گروه طالبان کشته شده‌اند. به گفتۀ او، در این حملات به نیروهای امنیتی و افراد ملکی آسیب نرسیده است.

مسوول رسانه‌یی دفتر والی جوزجان همچنان می‌گوید: «در شرایطی که فعلاً ما قرار داریم، مخالفان مسلح دولت نباید بر پاسگاه‌های امنیتی حمله کنند؛ بلکه آنان باید اجازه بدهند که نیروهای نظامی کشور به جای حضور در جبهات جنگ به مبارزه با ویروس کرونا بپردازند.»

گروه طالبان اما از ادامۀ نبرد با نظامیان کشور خبر داده‌اند. هرچند این گروه حملات‌شان را بالای مواضع نیروهای نظامی ایالات متحدۀ امریکا در افغانستان متوقف کرده‌اند، اما خاطرنشان ساخته‌اند که روی توقف جنگ با نیروهای نظامی افغانستان در مذاکرات بین الافغانی بحث خواهد شد؛ مذاکراتی که هنوز روشن نیست چه زمانی آغاز خواهد شد.

درحال حاضر نیروهای نظامی کشور در حالت «دفاع فعال» قرار دارند و تنها حملات تهاجمی مخالفان مسلح دولت را دفع می‌کنند. گروه طالبان شب گذشته بالای مواضع نیروهای امنیتی در ولایت‌های فاریاب و بلخ حمله کرده‌اند. این گروه همچنان دو روز پیش (سه‌شنبه، نوزدهم حمل) بر پاسگاه‌های امنیتی در مربوطات ولایت جوزجان حمله کرده‌اند.

همچنان کریم یورش، سخنگوی فرماندهی پولیس فاریاب به خبرگزاری نشانه می‌گوید: «در یک هفتۀ اخیر طالبان مسلح بالای موقعیت‌هایی نیروهای امنیتی در ولسوالی‌های قرمقول، آلمار، قیصار و ولسوالی‌ گرزیوان این ولایت حمله کرده‌اند، اما این حملات با دفاع شدید نیروهای امنیتی روبه‌رو شده است.»

افزون بر حملات تهاجمی، گروه طالبان در این اواخر روند جاسازی ماین‌های کنار جاده‌یی را نسبت به گذشته افزایش داده‌اند. پولیس فاریاب دیروز (چهارشنبه، 20 حمل) از کشف و خنثا کردن یک حلقه ماین کنار جاده‌یی در شهر میمنه مرکز ولایت فاریاب خبر داده است. همچنان یک ماین‌ساز  گروه طالبان روز گذشته هنگام جاسازی ماین کنار جاده‌یی در ولایت سرپل کشته شده است. مسوولان محلی ولایت سرپل گفته‌اند که این ماین‌ساز گروه طالبان به سبب انفجار ماین خودش کشته شده است.

سخنگوی فرماندهی پولیس فاریاب به خبرگزاری نشانه می‌گوید: «پولیس فعلاً در دو جبهه مبارزه می‌کند؛ مبارزه با ویروس کرونا که هدف ما آگاهی‌دهی و قرنطینه مردم است و مبارزه با طالبان که دفاع از مواضع امنیتی در برابر مخالفان مسلح دولت است.» بر اساس آمارهای موجود، شمار واقعات مثبت ویروس کرونا در ولایت‌های بلخ، فاریاب و سرپل به 15 مورد رسیده است. از این میان، 11 واقعۀ مثبت با دو فوتی در بلخ، 3 مورد در فاریاب و یک واقعۀ مثبت در ولایت سرپل ثبت شده است.

در همین حال، شماری از باشنده‌گان و فعالان نهادهای مدنی در شمال کشور با ابراز نگرانی از شیوع و گسترش ویروس کرونا در کشور خواهان توقف جنگ میان گروه طالبان و نیروهای امنیتی هستند. از این میان، بابر آیدین، فعال مدنی در ولایت جوزجان می‌گوید، در صورتی که جنگ و حملات گروه طالبان با نیروهای امنیتی کشور در ولایت‌های شمال متوقف نشود، مبارزه با ویروس کرونا دشوار خواهد بود. او همچنان می‌افزاید که شدت جنگ ممکن است مانع رسیده‌گی به مبتلایان ویروس کرونا در مناطق دوردست ولایت‌های شمال کشور شود.