شاهراه کندز تخار

نگرانی باشنده‌گان ولایت‌های شمال‌شرقی از افزایش ایست‌های بازرسی طالبان در شاهراه کندز- تخار

گروه طالبان در یک ماه پسین دامنۀ ایست‌های بازرسی‌شان را در مسیر شاهراه عمومی کندز- تخار و بغلان – کندز توسعه داده‌اند. این گروه در دو روز اخیر با برافراشتن پرچم‌های‌شان در امتداد این شاهراه به شمار ایست‌های بازرسی‌شان افزوده‌اند. با این حال، اعضای شورای ولایتی و باشنده‌گان ولایت‌های شمال‌شرقی کشور با ابراز نگرانی از افزایش ایست‌های بازرسی طالبان در شاهراه کندز- تخار و بغلان – کندز می‌گویند که رفت‌و‌آمد آنان در این مسیر با دشواری‌هایی همراه شده است. به سخن آنان، با وجود آزار و اذیت و حتا تیرباران شدن شماری از عابران در این مسیر از سوی طالبان، حکومت هیچ‌ برنامه‌یی برای تأمین امنیت این شاهراه درنظر نگرفته است. ادامۀ این وضعیت، باشنده‌گان ولایت‌های شمال‌شرقی را نسبت به بحرانی شدن وضعیت در این مسیر نگران ساخته است.

بشیر صمیم، رییس شورای ولایتی بدخشان در صحبت با خبرگزاری نشانه می‌گوید که شاهراه کندز- تخار برای باشنده‌گان ولایت‌های تخار و بدخشان به «جادۀ مرگ» تبدیل شده است و جنگ‌جویان طالبان هر از گاهی در این مسیر مسافران را آزار و اذیت می‌کنند و سربازان نیروهای امنیتی را از موترها پایین می‌کنند و سپس تیرباران می‌کنند.

رییس شورای ولایتی بدخشان با اشاره به تیرباران شدن دو جوان بدخشانی از سوی طالبان در این شاهراه حدود سیزده روز پیش (25 جوزای امسال) می‌گوید که در پی بی‌توجهی حکومت نسبت به تأمین امنیت شاهراه کندز – تخار بسیاری از کارمندان حکومتی و نیروهای امنیتی نمی‌توانند که بین بدخشان و کابل رفت‌و‌آمد کنند. به گفتۀ او، در صورتی که حکومت برای تأمین امنیت این شاهراه اقدام نکند، افزون بر ایجاد مشکلات در رفت‌وآمد باشنده‌گان ولایت‌های شمال‌شرقی، بهای مواد غذایی در بازارها به ویژه در بازارهای بدخشان بالا می‌رود و مردم با مشکلات زیاد اقتصادی روبه‌رو خواهند شد.

همچنان شفیق، باشندۀ ولایت تخار با ابراز نگرانی از افزایش ایست‌های بازرسی طالبان در مسیر این شاهراه‌ها می‌گوید که بی‌توجهی حکومت نسبت به تأمین امنیت شاهراه عمومی کندز – تخار سبب شده است که این گروه به راحتی با ایجاد ایست‌های بازرسی به مردم مزاحمت ایجاد کنند. به سخن او، اگر حکومت برنامه‎یی را به منظور بازگشایی و تصفیۀ این شاهراه از وجود طالبان روی دست نگیرد، این گروه بر همۀ شاهراه‌های شمال کشور تسلط پیدا خواهند کرد و مردم را در تنگنای زنده‌گی قرار خواهند داد.

همچنان سیف‌الدین ساییس، رییس جامعۀ مدنی ولایت بدخشان می‌گوید که حضور گستردۀ طالبان در شاهراه کندز – تخار سبب شده است که جان بسیاری‌ها در خطر باشد، زیرا به گفتۀ او، گروه طالبان خود را در برابر هیچ فرد و یا نهادی پاسخگو نمی‌دانند و با اندک‌ترین گمان مبنی بر حضور مسافران در نیروهای امنیتی، آنان را از موتر پایین و تیرباران می‌کنند. رییس جامعۀ مدنی ولایت بدخشان می‌افزاید که هم اکنون بسیاری از کارمندان دولت و منسوبان نیروهای امنیتی که بیرون از بدخشان کار می‌کنند، ماه‌ها می‌شود به دلیل موجودیت تهدیدهای امنیتی در این شاهراه ناشی از حضور طالبان نمی‌توانند با استفاده از رخصتی‌های قانونی به خانه‌های‌شان بیایند. آقای ساییس خاطرنشان می‌سازد که حکومت به هیچ یکی از فریادهای اعتراضی مردم جهت تأمین امنیت شاهراه عمومی کندز- تخار و بغلان – کندز گوش نداده و با آن‌که همه‌روزه ایست‌های بازرسی گروه طالبان بیش‌تر می‌شود، هیچ برنامه‌یی در دستور کار حکومت برای تأمین امنیت این شاهراه وجود ندارد.

با این‌حال، مسوولان امنیتی  قول اردوی 217 پامیر در شمال‌شرق کشور با تأیید افزایش تهدیدهای امنیتی و ایست‌های بازرسی گروه طالبان در مسیر شاهراه کندز- تخار و بغلان – کندز می‌گویند که همۀ آماده‌گی‌ها برای تأمین امنیت این شاهراه‌ها روی دست گرفته شده است و منتظر هدایت مرکز هستند. عبدالهادی نظری، سخنگوی قول اردوی 217 پامیر می‌گوید که به تازه‌گی یک تولی منطقه‌یی قول اردو و یک تولی از پولیس شاهراه تخار موظف شده‌اند تا امنیت این شاهراه را تأمین کنند. به سخن او، هم اکنون هیأتی از ریاست عمومی امنیت ملی، وزارت امور داخله و وزارت دفاع ملی کشور به ولایت کندز آمده‌اند تا به گونۀ مشترک روی چگونه‌گی پاک‌سازی شاهراه بغلان – کندز و کندز – تخار کار کنند.

سخنگوی قول اردوی 217 پامیر می‌افزاید که همۀ آماده‌گی‌ها برای تأمین امنیت این شاهراه و جلوگیری از ایجاد ایست‌های بازرسی طالبان روی دست گرفته شده است، اما به دلیل این‌که نیروهای امنیتی در حالت دفاعی قرار دارند و به خاطر مختل نشدن روند گفت‌وگوهای صلح اجازۀ راه‌اندازی عملیات را ندارند، منتظر هدایت حکومت مرکزی‌اند.

با این حال، اعضای شورای ولایتی و باشنده‌گان ولایت‌های تخار و بدخشان می‌گویند که در روند گفت‌وگوهای صلح باید هر دو طرف به تعهدات‌شان پایبند باشند. بشیر صمیم، رییس شورای ولایتی بدخشان می‌گوید که افزایش خشونت‌ها و ایجاد ایست‌های بازرسی در شاهراه‌های عمومی بیان‌گر اوج پیمان‌شکنی طالبان نسبت به تعهدات‌شان در موافقت‌نامۀ صلح با ایالات متحدۀ امریکا و روند صلح افغانستان می‌باشد.

به گفتۀ او، افزایش خشونت‌ها و بستن راه‌های مواصلاتی از سوی طالبان و در مقابل خاموشی و بی‌برنامه‌گی حکومت افغانستان نه تنها این‌که هیچ کمکی به روند صلح نمی‌کند، بلکه ادامۀ این وضعیت سبب افزایش روحیۀ کاذب طالبان و توسعۀ جغرافیای جنگی این گروه و تشدید خشونت‌ها در کشور خواهد شد.

شاهراه بغلان – کندز و کندز – تخار از ناآرام‌ترین شاهراه‌های کشورند که گروه طالبان از چندین سال به این‌سو با ایجاد ایست‌های بازرسی از موترهای باربری و مسافربری محصول می‌گیرند و مسافران مشکوک به عضویت در نیروهای امنیتی را پیاده و تیرباران می‌کنند.