WhatsApp Image 2020-04-06 at 12.04.42 PM

چالش طالبان و کرونا؛ نیروهای امنیتی بدخشان در دو جبهه می‌رزمند

مسوولان امنیتی بدخشان می‌گویند که نیروهای نظامی در این ولایت افزون بر این‌که در میدان‌های نبرد با گروه طالبان می‌رزمند، در أمر مبارزه با ویروس کرونا نیز مصروف پیکار هستند. به گفتۀ آنان، برای جلوگیری از انتشار ویروس کرونا در صفوف نیروهای امنیتی، مواد و وسایل لازم برای مراقبت‌های بهداشتی به همۀ بخش‌های نظامی این ولایت فرستاده شده است تا از یک‌طرف در زمینۀ رعایت راهنمایی‌های بهداشتی با کمبود وسایل و امکانات روبه‌رو نشوند و از سوی دیگر در أمر مبارزه با ویروس کرونا به مردم کمک‌رسانی کنند.

ثناءالله روحانی، سخنگوی فرماندهی پولیس بدخشان با بیان این مطلب که  پس از اعلام قرنطینۀ سه هفته‌یی در بدخشان، نیروهای امنیتی وارد اقدام شده‌اند تا مردم را وادار به رعایت شرایط قرنطینه کنند، می‌گوید: «نیروهای امنیتی افزون بر نظارت از چگونه‌گی فروش مواد غذایی در بازار و بازداشت گران‌فروشان، روند عملی‌سازی محدودیت‌های وضع شده بر گشت‌وگذار غیرضروری را نیز آغاز کرده‌اند.» آقای روحانی می افزاید: «نیروهای امنیتی به منظور جلوگیری از میله‌های بهاری ایست‌های بازرسی را در نکات مختلف این ولایت ایجاد کرده‌اند و همچنان مصروف بسته کردن هوتل‌ها، حمام‌ها، سلمانی‌ها و نظارت دوام‌دار از وضعیت بازار هستند.» به سخن او، دواپاشی و ضدعفونی‌سازی شهرها، اداره‌های دولتی و مکان‌های عمومی در شهر فیض‌آباد، مرکز بدخشان و ولسوالی‌های این ولایت از مأموریت‌های تازه‌یی نیروهای امنیتی است.

سخنگوی فرماندهی پولیس بدخشان می‌گوید که بخش اطفایۀ پولیس بدخشان از چند روز به این‌سو روند ضدعفونی‌سازی مکان‌های عمومی را در شهر فیض‌آباد مرکز ولایت بدخشان و چند ولسوالی دیگر این ولایت به هدف جلوگیری از انتشار ویروس کرونا آغاز کرده و قرار است که این روند در همۀ ولسوالی‌های بدخشان به گونۀ دوام‌دار تا پایان تهدید ویروس کرونا، ادامه یابد. آقای روحانی می‌افزاید: «از آغاز روند ضدعفونی‌سازی تاکنون فیض‌آباد، مرکز بدخشان و ولسوالی‌های بهارک، کشم، ارگو، درایم و جرم این ولایت دواپاشی شده‌اند و این اداره تلاش دارد که این روند را در همۀ ولسوالی‌های بدخشان همه‌روزه به صورت دوام‌دار ادامه دهد.»

با این حال، مسوولان ریاست صحت عامۀ بدخشان با اظهار نگرانی از عدم رعایت شرایط قرنطینه توسط مردم، می‌گویند که پولیس باید برای عملی‌سازی این شرایط وارد اقدام شود و به گونۀ جدی با کسانی که اصول قرنطینه را رعایت نمی‌کنند، برخورد کند. نور خاوری، رییس صحت عامۀ بدخشان به خبرگزاری نشانه می‌گوید: «با وجود تمام تلاش‌های این اداره برای عملی‌سازی اصول قرنطینه هنوزهم مردم به گونۀ عادی در شهر و بازار گشت‌وگذار دارند و در بسیاری از نقاط بدخشان به مناسبت‌های مختلف، مراسم عمومی نیز برگزار می‌کنند.» به گفتۀ او، تا زمانی‌که شرایط سخت‌گیرانه برای عملی‌سازی قرنطینه، وضع نشود و پولیس برای تطبیق آن وارد عمل نشود، مردم عام تهدید ویروس کرونا را جدی نمی‌گیرند.

سخن‌گوی پولیس بدخشان نیز تأیید می‌کند که برای پولیس دستور داده شده است که در پرتو طرح قرنطینه، وارد عمل شوند و با متخلفان برخورد قانونی کنند.

در همین حال، شماری از باشنده‌گان ولایت بدخشان ضمن استقبال از اقدامات پولیس در أمر مبارزه با ویروس کرونا می‌گویند که مبارزه با این ویروس واگیردار بسته‌گی به اقدامات جدی پولیس دارد. معراج‌الدین رحیمی، یکی از فعالان مدنی در بدخشان می‌گوید: «پولیس آن‌چنانی که در تأمین امنیت مردم از خود قهرمانی نشان داده است، در زمینۀ مبارزه با کرونا نیز به میدان عمل آمده تا جان مردم را از خطر تهدید این ویروس نجات دهد و باید این تلاش‌ها توسط پولیس افزایش یابد.» آقای رحیمی می‌افزاید که پولیس باید در کنار تأمین امنیت در شرایط امروزی که تهدید کرونا به اوج خود رسیده است، مردم را تنها نگذارد و روند مبارزه با این ویروس خطرناک را در همکاری با مردم سرعت بخشد. همچنان ناظم قاسمی، باشندۀ بدخشان می‌گوید که او همه‌روزه شاهد دواپاشی و ضدعفونی‌سازی شهر و مکان‌های عمومی از سوی پولیس بدخشان است. آقای قاسمی امیدوار است که این روند تا پایان تهدید ویروس کرونا از سوی پولیس این ولایت ادامه پیدا کند.

فعالان مدنی و باشنده‌گان بدخشان با آن‌که  اقدامات أخیر پولیس را  در أمر مبارزه با ویروس کرونا می‌ستایند، اما می‌گویند که برای عملی‌سازی شرایط وضع شده در طرح قرنطینه، نیاز است تا پولیس وارد اقدامات جدی‌تر شود.

با این همه، مقام‌های امنیتی بدخشان می‌گویند، در پی افزایش خشونت‌ها و حملات تهاجمی گروه طالبان بالای چندین ولسوالی این ولایت، شمار زیادی از نیروهای امنیتی در خط نخست نبرد با طالبان می‌جنگند، اما شمار دیگری از این نیروها برای نجات جان مردم و جلوگیری از انتشار ویروس کرونا «کووید 19» مبارزه می‌کنند.

مسوولان امنیتی بدخشان اطمینان می‌دهند که برای نجات مردم از حملات گروه طالبان و گسترش ویروس کرونا در این ولایت جدی‌تر از گذشته می‌رزمند تا بتوانند به هدف مقدس که همانان تأمین امنیت، صلح، ثبات و سلامتی مردم است، برسند.