IMG-20200311-WA0031-880x550

گسترش شیوع کرونا در هرات و تشدید محدویت‌ها در این ولایت

عاطفه غفوری

16 March 2020

در پی افزایش شمار مبتلایان به ویروس کوئید۱۹ یا کرونا در هرات ادارۀ محلی این ولایت محدودیت‌های بیش‌تری برای کنترول این ویروس وضع کرد.

عبدالقیوم رحیمی والی هرات دستور داده‌است تا اداره‌هایی که در آن‌ها ازدحام مراجعین زیاد است فعالیت خود را متوقف کنند. او هم‌چنین گفته‌است که کارمندان این اداره‌ها برای مبارزه با ویروس کرونا در اختیار نهادهای مربوط به این برنامه قرار گیرند.

علاوه بر این سخنگوی والی هرات خبر از آغاز روند تدریس مضامین درسی مکاتب با استفاده از اینترنت و به‌صورت آنلاین خبر داده‌است.

جیلانی فرهاد سخنگوی والی هرات می‌گوید از فردا سه‌شنبه قرار است تمام رسانه‌های محلی هرات ساعاتی از نشرات خود را در اختیار ریاست معارف و آموزگاران مضامین مکتب قرار دهند.

به گفتۀ آقای فرهاد هم‌چنان از فردا فعالیت تمام وسایط نقلیۀ شهری عمومی به شمول فلانکوچ‌ها و تونس‌ها متوقف خواهد شد. ادارۀ محلی هرات امیدوار است بتواند از این طریق تراکم مسافرین در داخل شهر را کاهش دهد.

بر اساس دستور جدید والی هرات قرار است تا بازگشت کننده‌گان غیر بومی هرات از ایران، قبل از ورود به شهر توسط ادارۀ ترانسپورت این ولایت به مناطق اصلی‌شان منتقل شوند. اقدامی که به هدف پیش‌گیری از ورود هزاران مهاجر برگشتی از ایران به داخل هرات روی دست گرفته شده است. توقف روند تحویل صرفیه‌های برق و آب تا اطلاع بعدی نیز از دیگر تصمیمات ادارۀ محلی هرات برای کنترول تجمع در این شهر بوده است.

در اقدام دیگر والی هرات دستور داده تا کارمندان کهن‌سال اداره‌های دولتی نیز تا اطلاع بعدی از آمدن به محل کار خودداری کنند. گسترش شیوع کرونا در هرات موجی از نگرانی‌ها را نسبت به همه‌گیر شدن این بیماری در میان شهروندان به‌دنبال داشته است. علی‌رغم اقدامات پیش‌گیرانه مسئولان در هرات اما نبود امکانات و عدم تخصیص پول کافی در بخش‌های صحی هم‌چنان اصلی‌ترین مانع برای موفقیت این تلاش‌ها پنداشته می‌شود.