هرات

اعتراض باشنده‌گان هرات به افزایش ناامنی‌ها

عاطفه غفوری

03 June 2020

شماری از باشنده‌گان هرات نسبت به افزایش ناامنی‌ها و جرایم جنایی در این ولایت دست به اعتراض زدند. این معترضان می‌گویند که به دلیل تمرکز مسوولان محلی روی ویروس کرونا، تأمین امنیت هرات به حاشیه قرار گرفته است. آنان از مسوولان محلی خواهان برگشت امنیت شهر هرات هستند.

پریسا صدیقی، یکی از معترضان امروز (چهارشنبه، چهاردهم جوزا) در صحبت با خبرگزاری نشانه می‌گوید که سرقت‌های مسلحانه، ترور و آدم‌ربایی‌ها در هرات رو به افزایش است و ظاهراً نیروهای امنیتی برنامۀ مناسب برای کنترل این اوضاع ندارند. همچنان احمد سعید عظیمیان، معاون اتاق تجارت و سرمایه‌گذاری هرات می‌گوید که افزایش جرایم جنایی در هرات روند سرمایه‌گذاری و فعالیت‌های بازرگانی در این شهر را با رکود مواجه کرده است. آقای عظیمیان می‌افزاید، اگر مسوولان محلی وضعیت موجود را کنترل نکنند، هرات شاهد توقف سرمایه‌گذاری‌ها و کاهش فعالیت‌های بازرگانی خواهد شد.

اعتراض‌ها به ناامنی در هرات در حالی بیش‌تر می‌شود که هفتۀ گذشته دو تن از صرافان این ولایت از سوی مردان مسلح ناشناس ربوده شدند و هنوز از سرنوشت آنان خبری نیست. با این حال، اداره محلی هرات از تلاش‌های گسترده برای بازگشت امنیت به این ولایت خبر می‌دهد. جیلانی فرهاد، سخنگوی والی هرات می‌گوید که در آخرین مورد شب گذشته والی هرات با برگزاری یک نشست ویژه با مسوولان ارشد امنیتی این ولایت، بر افزایش تلاش‌ها جهت تأمین امنیت هرات تأکید کرده است. آقای فرهاد می‌افزاید که در این نشست، نیروهای امنیتی وعده سپرده‌اند که باشنده‌گان هرات به زودی شاهد تغییرات مثبت در بخش امنیت شهر خواهند بود.

افزایش بی‌کاری، تعطیلی برخی از کسب‌وکارها به دلیل شیوع ویروس کرونا و نبود برنامه‌های لازم در امر تأمین امنیت هرات، از عوامل اصلی افزایش ناامنی‌ها در این شهر عنوان می‌شوند. هرچند بر اساس آمار پولیس هرات، در جریان دو ماه پسین نزدیک به ۵۰۰ تن به اتهام سرقت‌های مسلحانه و جرایم جنایی در این ولایت بازداشت شده‌اند، اما امنیت هرات بهبود قابل توجهی را شاهد نبوده است.